Zastosowanie trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) to jedna z najczęściej używanych roślin w kuchni wschodniej. Jest znana także pod nazwą palczatka cytrynowa lub cytronela. To uniwersalny składnik, który już setki lat temu znalazł swoje zastosowanie nie tylko w potrawach, ale i medycynie naturalnej.

Cytronela – właściwości lecznicze

Palczatka cytrynowa była stosowana w wielu częściach świata jako naturalny lek na różne dolegliwości. W Chinach był to środek łagodzący bóle głowy i brzucha. Trawa cytrynowa w medycynie naturalnej Indii była lekarstwem na brak apetytu lub problemy z trawieniem. Na terenach Ameryki Południowej używano jej jako środek na rozjaśnienie umysłu i poprawiający skupienia.

Drogocenny olejek

Z trawy cytrynowej pozyskuje się wartościowy olejek eteryczny. Tzw. olejek lemongrasowy wykazuje działania grzybobójcze i bakteriobójcze i chętnie stosuje się go jako środek łagodzący napięcia, relaksujący. Jest także pomocny w łagodzeniu bóli głowy. Pozyskiwany z trawy cytrynowej olejek w medycynie naturalnej był wykorzystywany w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Co więcej, olejek lemongrasowy odstrasza kłopotliwe owady, np. meszki, komary itp.

Trawa cytrynowa w kuchni

Cytronela to uniwersalna roślina, którą można stosować zarówno do potraw wytrawnych, jak i słodkich. Posiada cytrusowy zapach, lecz nie nadaje potrawom kwaśnego smaku. Dodaje daniom intensywnego, cytrynowego aromatu. Najłatwiej można znaleźć cytronelę w kuchni tajskiej oraz indyjskiej. Używa się jej do przeróżnych potraw: dań smażonych w woku, dań mięsnych, warzywnych, sosów, marynat, a nawet deserów. Chętnie łączy się ją z mleczkiem kokosowym. Jest składnikiem azjatyckich zup lub curry. Trawa cytrynowa jest też też składnikiem herbat, lemoniad i drinków przygotowywanych na bazie cytrusów.

Palczatka cytrynowa to świetny dodatek, który urozmaici każdą kuchnię. Jest coraz chętniej wykorzystywana w Polsce. Trawa cytrynowa jest nieodzowna przy przygotowywaniu autentycznych azjatyckich potraw, a w dodatku jest naturalnym środkiem na różnorakie dolegliwości.