Wrotycz pospolity- zastosowanie

O pozytywnym działaniu wielu roślin takich jak szałwia, pokrzywa czy też rumianek wiadomo bardzo dużo. Istnieje jednak wiele mniej znanych roślin, które można spotkać na niemal każdej łące, które również swoim działaniem wspomagają ludzki organizm. 

Wrotycz pospolity

Jedną z takich roślin jest wrotycz pospolity. Jest to roślina z rodziny astrowatych, w Polsce występującą pospolicie. Sama roślina może osiągać do około 1,5 metra wysokości. Pojedyncze ciemnożółte kwiaty rośliny tworzą większe kwiatostany, które swoim kształtem przypomina koszyki. Roślina posiada duże ciemnozielone liście. Charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, który przez niektórych ludzi określany jest jako mało przyjemny.

Działanie lecznicze

Wrotycz należy do roślin leczniczych. Do tego wykorzystuje się przede wszystkim jego kwiaty oraz liście. Wrotycz zawiera olejek eteryczny tujon, który doskonale nadaje się jako środek przeciwpasożytniczy, pomaga on w walce z wszami oraz robaki obłe. Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem olejku eterycznego należy go rozcieńczyć, gdyż stosowanie samego olejku może wywołać działania niepożądane.

Wykorzystywany jest również jako środek wspomagający w walce z wieloma niechcianymi owadami. Dzięki swojemu intensywnemu zapachowi, który przypomina kamforę nadaje się idealnie do walki z mrówkami, komarami, a nawet z kleszczami i mszycami. Wystarczy natrzeć odsłoniętą skórę rozgniecionymi liśćmi, można również przygotować napar z liści, a gdy się ochłodzi spryskać nim ciało.

Napar z rośliny od bardzo dawnych czasów stosowany był jako środek łagodzący objawy związane z bólami menstruacyjnymi. Olejek stosowano również wspomagająco przy bólach reumatycznych. 

Działania niepożądane

Trzeba wspomnieć o tym, że tujon uważany jest za substancję trującą. Najczęsciej do zatruć tujonem, który znajduje się we wrotyczu dochodzi po spożyciu nalewej alkoholowych z wrotyczem oraz silnie skoncentrowanych olejków. Po spożyciu zbyt dużej ilości mogą pojawić się nudności, wymioty, nadmierne pocenie się oraz zaburzenia rytmu serca. Niekiedy po spożyciu zbyt dużej ilości wrotyczu mogą pojawić się halucynacje. Warto wspomnieć również o tym, że nalewka przygotowana z wrotyczu silnie uzależnia.